Як живуть європейці: зарплати, тривалість життя, алкоголь, подорожі

З давніх-давен відомо, що континентальна Європа простягається від узбережжя південної та північної Атлантики аж до річки Урал в Уральських горах Росії. Але то – проста географія. Наша розповідь про день Європи — саме тієї Європи, — що нині об’єднана в Європейський Союз спільними демократичними чеснотами, а відтак – і у загальний економічний простір, і де сьогодні проживає мільйони її мешканців. Мешканців, які розуміють, що Західні високі стандарти життя у такій спільноті, це, в першу чергу, наслідок напруженої роботи переважної більшості її громадян, це ефективна діяльність демократичних інститутів, поважання законів, так і їх дотримання, самоповага та ініціатива громадян. Розповідь про день тієї Європи, що простягається від Бреста, і … до Бреста. Тобто, від Бреста, що на західному кордоні сучасної Білорусі і до Бреста на атлантичному узбережжі Франції. Але то вже зовсім інша географія, сучасна …

Ранок, сонце, і хмари теж. Кожного ранку в об’єднаній Європі прокидається понад 499 мільйонів її мешканців. Ніколи не було і не існує так званої пересічної людини. Але саме такий образ, образ середньої людини – напрочуд гарний винахід для статистики. Вона – статистика – головна тема нашої статті, а відтак, така собі умовна середня людина і є героєм нашої уваги.

В Європейському Союзі живе приблизно півмільярда людей. Молоді і не дуже, жінки і чоловіки, бабусі і дідусі, їх діти, онуки – стандартний прошарок людської спільноти. Середній вік людини у Європейському Союзі – десь за 40 років. Європейці, в середньому, живуть довше ніж інші громадяни Земної кулі. Зараз тривалість життя у Європейському Союзі зростає. Так, ті, хто народився у 1960 році, тобто, ще у минулому столітті, доживуть, в середньому, до 70-ти років, а для дітей, що народилися у 2004-му, прогноз такий: до 76-ти років для чоловіків та 82 для жінок.

Населення Європи зростає завдяки поєднанню природного процесу, тобто, народжується більше, ніж вмирає, та збалансованій еміграційній політиці Європейського Союзу.

Рівень життя у різних країнах Європейського Союзу різний. Але ЄС прагне зменшити різницю ніж більш багатими та біднішими країнами, зміцнює європейську економіку та поліпшує якість життя.

Ясна річ, що якість життя залежить від багатьох факторів. Це і гарне здоров’я, і достатня кількість грошей. У більшості країн Євросоюзу головна грошова одиниця Євро. Її назва цілком поєднана із географічним розташуванням Союзу. Колись мали намір назвати спільну грошову одиницю від початкових літер слів «європейська валютна одиниця». То й вийшло – ЕКЮ. Заперечили німці, бо слово «екю» звучало занадто вже по французькі. Порозуміння знайшли досить швидко на користь «євро»; і відтоді саме євро стає найпривабливішою грошовою одиницею Старого Світу.

Мінімальна заробітна платня у тих самих євро у різних країнах Союзу різна. Так, у Великій Британії вона дорівнює 1 222 з половиною євро на місяць, Іспанії – 700, у Франції 1 280, Нідерландах 1 335. У нових країнах Європейської спільноти вона поки що значно менша. Так, в Угорщині 272 з половиною; Латвії 229 євро і 40 євро центів.

Тобто, щоб купити літр якісного вина, іспанцю із найнижчою кваліфікацією, треба буде працювати майже годину.

Доречи, щодо вживання алкоголю, то і тут ми бачимо розмаїття смаків та уподобань. Сьогодні країни ЄС виготовляють 60% всього обсягу вина на планеті. А багато п’ють чи мало? Хтозна! Так, у Франції десь 49 літрів вина на рік на ту ж саму середню людину. А рекордсменами по пиву тут виступають чехи. Вони також і «чемпіони світу»: 159 літрів янтарного напою на людину; статистика врахувала навіть немовля. Бюджет підтримки виноробів із країн ЄС зросте із 794 млн. євро у 2008 до 1,2 мільярда євро у 2013 році.

Рівень добробуту європейців значно покращився за останні десятиріччя і став одним із найвищих у світі. Так, щоб купити пару взуття, такому собі середньому німцю треба працювати десь чотири години.

Вище йшла мова тільки про мінімальні заробітки середньої людини у Європі. А ось середні річні статки такої собі середньої людини у виробництві та сфері послуг, значно вищі. Так, у Великій Британії вони дорівнюють понад 46 тисяч євро на рік, Данії 53 165 євро, Латвії 6 700, Угорщині майже дев’ять тисяч.

То для того, щоб, наприклад, рибалці із Греції купити у супермаркеті, що біля його дому кілограм риби, треба рибалити в морі трохи менше години.

Європа. Кожного робочого дня на роботу до своїх майстерень, виробництв, офісів, маркетів та безлічі різних інших установ стають до чверті мільярду люду. Валовий внутрішній продукт – ВВП, тобто, сукупність товарів та послуг, перевищує ВВП Сполучених Штатів. В ЄС понад 60% ВВП виробляється в секторі обслуговування. Хоч населення ЄС складає тільки 7% від світового, але на нього припадає п’ята частина обсягів імпорту та експорту на планеті.

Європейці багато подорожують. Розгалужена мережа автомобільних шляхів – це тисячі кілометрів. Якість їх, як на середнього українця, вражаюча. Не пасе задніх і водний транспорт та залізниця.

Та за всіма ознаками європейців більше приваблює літак. Останнім часом, зареєстрована кількість продажу авіаквитків у деяких країнах ЄС більша, а ніж … чисельність населення тих країн. За статистикою літаком подорожують:

  • Німеччина — 166 млн
  • Іспанія — 162 млн
  • Франція — 123 млн
  • Латвія — 3,6 млн
  • Велика Британія — 14 млн

На загал, середній європеєць використовує дві-три короткочасні відпустки на рік. Тому і подорожує. Є за що і є куди …

Самолет, рукав

Європейці досить сміливо зі своїх авто пересідають на велосипед. У цьому вони, так би мовити, велосипед не винайшли. Тут передують китайці. Але на вулицях Амстердаму, Берліну, Парижу і багатьох інших міст Європи, велосипед вже став звичайним громадським транспортом. Велосипеди можна взяти на прокат, або, звісна річ, купити. Вартує це середньому європейцеві десь у три-чотири робочих дні, а більш дорога модель – десь у два тижня роботи.

Від так і крокує, їде, пливе собі спільна Європа у майбутнє.

Амстердам, велосипеды
Амстердам, велосипеди

За висновками досліджень, що здійснено організацією «Євробарометр», вісім із десяти опитаних громадян ЄС достатньо задоволені своїм життям, і більшість із опитаних з оптимізмом налаштована на майбутнє. Незадоволені теж є. Десь чотири відсотка …

Культурне життя у Європі різнобарвне, багате і насичене. За кількістю музеїв, так би мовити, на одиницю площі, об’єднана Європа перевищує весь інший світ. Музеї тут на всі смаки. Художні музеї і театральні, музеї архітектури та краєзнавчі. Вистачає і досить екзотичних. Наприклад, у Тампере (Фінляндія) функціонує чи не єдиний у Європі музей Леніна і музей шпигунства. Там експонується карта світу із позначками місць, де працювали найзначніші шпигуни світу. Є там і прізвище колишнього президента Росії.

Музей

Квитки до таких от осередків культури доволі дорогі – 15-20 євро, є й дорожчі. Тобто, нашому середньому європейцеві щоб походити по музейних залах та помилуватися розмаїттям культурної спадщини, треба таки добре попрацювати ті ж 2-3 години на своїй роботі.

Європейці кажуть: бути чи не бути Україні у європейський спільноті вирішувати вам, українцям. Так що думати як жити краще, треба нам. А поки що європейський потяг йде собі, йде, але без нас. А завтра постане новий день, день Європи.

Берн, Швейцария
Берн, Швейцарія

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *